در هیچ نقطه ایران تولید مرغ ارگانیک نداریم

خطر شیوع بیماری آنفلوانزا بسیار جدی است
اکتبر 25, 2015
عرضه تخم‌مرغ‌های قیمت‌دار تا پایان سال
نوامبر 2, 2015

در هیچ نقطه ایران تولید مرغ ارگانیک نداریم

ایسنا     ۱۰ آبان ۱۳۹۴      
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از مردم خواست به هر محصولی برچسب ارگانیک نزنند.
دکتر نادر پرور اظهار کرد: متاسفانه مردم فکر می‌کنند هر محصولی که به شیوه بومی تولید شود و در شرایط طبیعی به دست آید ارگانیک است، در حالیکه محصولات ارگانیک شرایط تولید خاصی دارند.
وی ادامه داد: گاهی مردم فکر می‌کنند مرغ، شیر یا گوسفندی که در روستا تولید می‌شود ارگانیک است، در حالیکه در روستاها هیچ نظارتی بر تولید آنها وجود ندارد.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه مرغی که در روستا پرورش می‌یابد از هرچیزی حتی از زباله‌ها هم تغذیه می‌کند، افزود: مردم این مرغ بومی را ارگانیک می‌نامند و آن را به مرغ بهداشتی که در کشتارگاه‌ها تولید می‌شود ترجیح می‌دهند.
پرور با تاکید بر اینکه ما در هیچ نقطه ایران تولید مرغ ارگانیک نداریم، یادآور شد: مرغ ارگانیک حتی باید از اکسیژن بدون آلودگی تنفس کند و فراهم کردن چنین شرایطی بسیار دشوار است. ما فقط مراکز تولید مرغ سبز یا مرغ بدون آنتی‌بیوتیک داریم که آن هم شرایط تولید خاص خود را دارد و ریسک کار بسیار بالا است.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: برای مثال در سال گذشته در استان کرمانشاه تولید ۴۰ هزار قطعه مرغ که قرار بود بدون آنتی‌بیوتیک پرورش یابند نتوانستند پروانه بگیرند. در سال جاری نیز تاکنون ۴۵ هزار و ۷۰۰ قطعه مرغ سبز در استان تولید شده و ۲۰ هزار قطعه دیگر هم در چرخه تولید هستند که به زودی وارد بازار می‌شوند.
پرور از مردم خواست از مصرف فرآورده‌های لبنی فله‌ای و غیرپاستوریزه خودداری کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل اینکه موضوع روغن پالم در شیر از سوی مسئولین بد مطرح شد، مردم در مصرف شیر پاستوریزه دچار تشویش شدند و مصرف لبنیات فله‌ای خصوصا شیر را ترجیح می‌دهند. نظارتی بر تولید شیر فله‌ای که در روستاها به دست می‌آید نمی‌شود. شیری که در کارخانجات به صورت پاستوریزه و هموژنیزه تولید می‌شود عاری از میکروب است و خطر ابتلا به انواع بیماری خصوصا تب مالت را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *