مذاکره ایران با چند شرکت خارجی برای صادرات مازاد مرغ کشور

پوست تخم مرغ را به هیچ وجه دور نیندازید!
می 18, 2016
ممنوعیت واردات مرغ و محروم شدن آن از ارز مبادله‌ای
می 26, 2016

مذاکره ایران با چند شرکت خارجی برای صادرات مازاد مرغ کشور

۰۵ خرداد ۱۳۹۵      

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام مذاکره با چند کشور خارجی برای امکان صادرات مرغ مازاد ایران گفت: تراز تجاری ما در بخش تولید دام با وجود صادرات ۲ میلیون رأس دام منفی است.
حسن رکنی امروز در چهارمین نشست سالیانه شرکت نهاده‌های دامی جاهد وزارت جهاد کشاورزی با ارائه آماری در خصوص تولیدات مواد پروتئینی در کشور اظهار کرد: براساس جدیدترین آمار به دست آمده در سال گذشته دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شده است که سرانه تولید این محصول ۲۶ کیلو، مصرف ۲۵ کیلو و یک کیلو از این سرانه تولید نیز صادر شده است.
وی افزود: سرانه مصرف جهانی مرغ ۱۵ کیلوگرم است و مصرف مرغ در ایران حدود ۲ برابر مصرف جهانی است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در بخش تخم‌مرغ نیز ۹۳۰ هزار تن تولید شده است که سرانه تولید آن برای هر نفر در ایران ۱۱ کیلو و ۹۰۰ گرم  و سرانه مصرف این محصول در کشور ۱۱ کیلوگرم است.
رکنی یادآور شد: سرانه مصرف جهانی تخم مرغ نیز ۱۰ کیلوگرم در سال است که سرانه مصرف ایران بالاتر از میانگین جهانی است.
وی در خصوص وضعیت تولید شیرخام در کشور گفت: سالیانه ۹ میلیون و ۱۴۰ هزار تن شیر خام در کشور تولید می‌شود که سرانه تولید این محصول حدود ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم و سرانه مصرف آن حدود ۱۰ کیلو و ۵۰۰ گرم است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت تولید گوشت قرمز در کشور گفت: تولید این محصول حدود ۸۰۰ هزار تن است که سرانه تولید آن حدود ۱۰ کیلو و ۵۰۰ گرم و سرانه مصرف آن ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم است یعنی حدود ۱۰ درصد نیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کنیم.
رکنی یادآور شد: سرانه مصرف گوشت قرمز منهای گوشت خوک در جهان حدود ۱۳ کیلوگرم است که سرانه مصرف این محصول در کشور ما کمتر است. در بخش عسل نیز سالیانه حدود ۷۷ هزار تن تولید می‌شود که سرانه مصرف این محصول ۹۲۰ گرم و سرانه جهانی آن ۲۵۰ گرم است.

۳۰ درصد بازار صادراتی مرغ و تخم‌مرغ در اطراف ایران قرار دارد
وی با اشاره به اینکه وضعیت تولید مرغ و تخم‌مرغ در کشور مناسب است گفت: ۳۰۰ هزار تن مرغ و تخم‌مرغ در سال گذشته صادرات داشته‌ایم.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: کشورهای اطراف ایران سالیانه حدود ۳ میلیون تن مرغ و تخم‌مرغ وارد می‌کنند که این رقم حدود ۳۰ درصد کل تجارت مرغ و تخم‌مرغ در جهان است یعنی سالیانه حدود ۱۰ میلیون تن گردش مالی صادرات این مواد پروتئینی است.
رکنی در ادامه سخنان خود با اشاره به بازار صادراتی لبنیات گفت: اقدامات ارزشمندی در خصوص صادرات لبنیات با توجه به تنوع محصولات لبنی ایران صورت گرفته است و این محصولات به ۳۰ کشور دنیا صادر می‌شود.
وی اظهار کرد: ظرف دو سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصولات لبنی ایران صادر شده است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه به دلیل رقابت سنگین در صادرات محصولات لبنی این بازار در حال تهدید است گفت: در فروردین ماه سال جاری با وجود رقابت فشرده برای صادرات لبنیات ۴۱ هزار تن انواع محصولات لبنی صادر شده است که در این شرایط وضعیت مناسبی است اما وزارت جهاد کشاورزی مصرانه پیگیر اختصاص یارانه صادراتی لبنیات است.

خرید حمایتی شیر خام در پنج استان کشور آغاز شد
رکنی در ادامه سخنان خود با اشاره به خرید حمایتی شیر خام گفت: این عملیات در ۵ استان کشور شروع شده است البته ما اعتقاد داریم که خرید شیرخام نباید توسط دولت انجام شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در تکمیل صحبت‌های خود گفت: در صورتی که شرایط مناسبی برای جذب شیرخام دامداران فراهم نباشد و این محصولی که با زحمت توسط آنها تولید می‌شود روی دست آنها بماند دولت اقدام به جمع‌آوری و حمایت شیر خام می‌کند.
رکنی در خصوص سرنوشت شیرهای خریداری شده گفت: شیرهای خام خریداری شده به شیر خشک و خامه و سایر محصولات لبنی تبدیل می‌شود که بخشی از آن در داخل مصرف و مابقی آن صادرات می‌شود.
وی یادآور شد: ما تنها به دنبال افزایش صادرات خود نیستیم و آن را برای کشور یک مزیت نمی‌دانیم بلکه به دنبال افزایش سرانه مصرف شیر خام هستیم و معتقدیم که با فرهنگسازی بیشتر برای مصرف شیر خام امکان جذب تولیدات در بازار داخلی وجود دارد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به فعالیت‌های ژنتیکی انجام شده در تولیدات دامی گفت: سال گذشته دو میلیون و ۸۰۰ هزار دُز اسپرم میان دامداری‌های کشور توزیع شده است که از این میزان ۳۴۰ هزار دُز مربوط به نژاد‌های دو منظوره بوده است که این اسپرم‌ها در استانهای مختلف کشور توزیع شده است.

نگرانی بابت امنیت غذایی در سال ۲۰۵۰ نخواهیم داشت
رکنی در ادامه صحبت‌های خود در واکنش به گزارش‌اهی ارائه شده در این نشست در خصوص تهدید امنیت غذایی دنیا در سال ۲۰۵۰ گفت: ما هیچ نگرانی از تامین امنیت غذایی در سال ۲۰۵۰ نخواهیم داشت زیرا در ایران و سایر کشورهای دنیا همراه با افزایش تقاضای صورت گرفته پیشرفت‌های علمی انجام می‌شود و عملا مشکلی نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه قیمت نهادهای دامی در دو سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است، در خصوص سهم بازار و تولید محصولات مختلف در کشور گفت: براساس تحقیقاتی که اخیرا در ایران صورت گرفته است سهم بازار از تولید شیر خام ۵۹ درصد، تولید گوسفند ۲۵ درصد، گاو و گوساله ۱۸ درصد، مرغ ۳۵ درصد است که این رقم هرگز در بخش شیر خام منطقی نیست و باید تجدید نظر صورت گیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری اینکه ۱۰ درصد از تولیدات دامی کشور از خارج تامین می‌شود، گفت: به دنبال آن هستیم که با استفاده از توانمندی و ظرفیت‌های داخلی بتوانیم کسری تولید خود را جبران کنیم و آن را در داخل تولید کنیم.
رکنی اضافه کرد: تراز تجاری ما در این بخش نیز با وجود صادرات ۲ میلیون رأس دام منفی است.
وی یادآور شد: برای صادرات مازاد گوشت مرغ خود نیز در حال رایزنی با کشورهای خارجی هستیم تا از طریق آنها بتوانیم گوشت مازاد خود را صادر کنیم که در صورت تحقق این امر امکان افزایش ظرفیت تولید به منظور صادرات وجود دارد.
بنابر این گزارش در حاشیه صحبت‌های معاون وزیر جهاد کشاورزی یکی از تولیدکنندگان این محصول درباره نرخ پایین شیر خام گفت: با وجود اینکه نرخ این محصول در سال ۹۳، ۱۴۴۰ تومان تعیین شده اما بعد از گذشت دو سال این رقم هنوز عملیاتی نشده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در واکنش به این امر گفت که اجازه دهید تا به مشکلات شما بعدا رسیدگی شود و آماده شنیدن صحبت‌های شما در آینده هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *