مردم نگران آنفلوآنزای مرغی نباشند

صادرات مرغ نیازی به مجوز ندارد
جولای 12, 2015
تولید ماهانه ۱۰ هزار تن مرغ مازاد و زیان مرغداران
جولای 12, 2015

مردم نگران آنفلوآنزای مرغی نباشند

روزنامه همشهری     ۲۰ تیر ۱۳۹۴      

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پی انتشار اخباری مبنی بر مشاهده مواردی از آنفلوآنزای پرندگان در دماوند، فیروزکوه با بیان اینکه برای مردم تهدیدی در مورد این بیماری وجود ندارد، گفت: مردم گوشت مرغ از بازار آزاد نخرند.
محمود نبوی درباره مشاهده موارد انسانی مبتلا به این ویروس در کشور گفت: این ویروس به سختی به انسان منتقل می‌شود و امکان سرایت پایینی دارد. اما اگر منتقل شود تلفاتی بین ۴۰ تا۶۰ درصد خواهد داشت.
وی در این باره افزود: از ۲۰ سال گذشته تا کنون کل موارد انسانی مبتلا شده در دنیا هزار نفر بوده است. خوشبختانه تا به حال نیز مورد انسانی مبتلا به این نوع آنفلوآنزا را در کشور نداشته ایم. درعین حال اگر در یک مرغداری این بیماری مشاهده شود، تمام کارکنان و کارگران آن تا حدود دوهفته تحت نظر قرار می‌گیرند.
نبوی ادامه داد: از ۲۰ سال گذشته تاکنون که آنفلوآنزای پرندگان در دنیا مشاهده شده است، برخی کشورها مانند ایران سیاست امحا را درپیش گرفته‌اند و در هر کانونی که پرنده بیمارمشاهده می‌شود با پرداخت خسارت، آنها را از بین می‌برند که سیاست درستی است. کشورهایی که این سیاست را اجرا کردند موارد انسانی نداشتند و یا اینکه بسیار کم بوده است.
وی افزود: مرغداران نیز از این سیاست استقبال می‌کنند؛ چراکه که می‌دانند این بیماری ممکن است به تمام مرغداری سرایت کند. درهر کانونی که این بیماری دیده شود تا شعاع خاصی پرندگان امحا می‌شوند و فضولات‌شان نیز ضدعفونی می‌شود و بعد از حدود یک تا سه ماه نیز اجازه تخم‌ریزی مجدد داده می‌شود.
نبوی درباره مناطقی که امکان ابتلای به بیماری در آن وجود دارد نیز گفت: این بیماری برخی سال‌ها درکشور زیاد بوده است و برخی سال‌ها کمترو ممکن است درهمه جای کشور مشاهده شود. آنفلوانزای پرندگان امسال کمی بیشتر ازسال گذشته در دنیا بوده است، اما این به معنی گسترده بودن آن یا تبدیل آن به ویروس انسانی نیست.
وی با بیان اینکه برای مردم تهدیدی دراین زمینه وجود ندارد افرود: این ویروس چند ساعت پس از کشته شدن پرنده از بین می‌رود. بنابراین گوشتی که ازطریق کشتارگاه‌های مجاز عرضه می‌شود، مشکلی ندارد و مردم با خیال راحت می‌توانند از آن استفاده کنند.
معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت توصیه کرد که مردم گوشت مرغ را از مجاری دولتی که تحت کنترل هستند تهیه کنند و خودشان اقدام به خرید آن از بازارهای آزاد نکنند؛ چرا که ممکن است مبتلا به بیماری‌های دیگری نیز باشند. از خرید پرنده به عنوان نگهداری در منزل نیز خودداری کنند و اگر مایل به خرید آن هستند از مراکز مجاز اقدام به تهیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *