عرضه تخم‌مرغ‌های قیمت‌دار تا پایان سال

در هیچ نقطه ایران تولید مرغ ارگانیک نداریم
نوامبر 2, 2015
افزایش مجدد صادرات تخم‌مرغ پس از یک ماهی
نوامبر 2, 2015

عرضه تخم‌مرغ‌های قیمت‌دار تا پایان سال

ایسنا     ۱۰ آبان ۱۳۹۴      
با وجود گذشت یک ماه از تصویب حک شدن قیمت روی هر عدد تخم‌مرغ و اجباری شدن قیمت‌گذاری، هنوز این قانون اجرایی نشده و دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار، مقاومت مرغداران را عامل این مساله می‌داند و امیدوار است تا پایان امسال این قانون اجرایی شود.
البته با توجه به اینکه این مصوبه تشویقی است و نه اجباری، نمی‌توان تضمینی برای اجرای آن داشت؛ این درحالی است که به گفته مرغداران، بیشترین سود بازار تخم‌مرغ را مغازه‌داران سطح شهر می‌برند، چراکه بیش از ۱۰۰ تومان در هر عدد تخم‌مرغ سود می‌برند که با حک شدن قیمت روی محصول از سوءاستفاده‌ها جلوگیری می‌شود.
اوایل مهرماه حک شدن قیمت روی هر عدد تخم‌مرغ و اجباری شدن قیمت‌گذاری آن به این روش تصویب و ابلاغ شد اما همچنان در بازار تخم‌مرغ این قانون اجرایی نشده و در برخی مناطق حتی تاریخ انقضای محصول نیز مشاهده نمی‌شود.
دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار – در این باره اظهار کرد: بر اساس این مصوبه، پرینت نام واحد پرورشی یا پایانه تحویل‌گیرنده تخم‌مرغ از مرغداران، تاریخ انقضا و قیمت محصول روی هر عدد تخم‌مرغ اجباری شده است که بر این اساس قیمت هر عدد تخم‌مرغ با زرده معمولی ۳۲۰ تومان و با زرده زعفرانی ۳۳۰ تومان تصویب شده است.
وی با بیان اینکه درصددیم تا ماه آینده با بیش از ۱۰۰ مرغدار بزرگ که تولیدکننده بیش از ۴۰ درصد تخم‌مرغ در کشور هستند، برای حک کردن قیمت و اجرایی شدن این قانون مذاکره و توافق کنیم، افزود: به دلیل اینکه بسیاری از مرغداران همه عمر ۳۰ – ۴۰ ساله کسب و کار خود را با روش سنتی گذراه‌اند و تخم‌مرغ تولیدی واحدهای خود را روانه بازار کرده‌اند و از سوی دیگر به علت ابلاغ این قانون به صورت تشویقی و نه اجباری، مقاومت‌هایی از سوی مرغداران و بنکداران صورت گرفته که در تلاشیم این فرهنگ‌سازی را در آنها ایجاد کنیم که حک شدن قیمت روی تخم‌مرغ به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است. البته درصددیم از طریق هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان دامپزشکی اجرایی شدن این قانون را اجباری کنیم.
دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار جلسات هماهنگی با بنکداران بزرگ تخم‌مرغ در کشور برگزار خواهد شد، ادامه داد: یکی از مشکلات بازار تخم‌مرغ، نوسانات قیمت آن در بازه‌های زمانی مختلف طی یکسال است؛ به گونه‌ای که به عنوان مثال قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ در ۲۸ اسفند سال گذشته ۳۴۰۰ تومان در مرغداری بود که در تاریخ دوم فروردین ماه امسال به کیلویی ۲۵۰۰ تومان رسید، چرا که عده‌ای بنکدار با شایعه‌پراکنی و بهانه‌جویی در این زمینه که کششی در بازار وجود ندارد قیمت را به شدت کاهش می‌دهند.
طلاکش با بیان اینکه بازار ۹۰۰ هزار تنی تخم‌مرغ در کشور در اختیار کمتر از ۵۰ نفر است، گفت: ‌جای این سوال وجود دارد که چگونه در قیمت نهاده‌هایی که ۸۰ درصد قیمت تخم‌مرغ اثرگذار است طی هفت ماهه امسال کمتر از ۱۰ درصد نوسان داشتیم اما قیمت تخم‌مرغ در مرغداری بیش از ۵۰ درصد نوسان را تجربه کرده و از کیلویی ۲۲۰۰ تومان تا ۳۷۰۰ تومان در نوسان بوده است.
وی توزیع‌کنندگان و مغازه‌داران را یکی دیگر از عوامل نوسانات بازار تخم‌مرغ عنوان کرد و گفت: بیشترین سود بازار تخم‌مرغ را مغازه‌داران سطح شهر می‌برند، چراکه بیش از ۱۰۰ تومان در هر عدد تخم‌مرغ سود می‌برند اما اگر حک شدن قیمت روی هر عدد تخم‌مرغ اجباری و اجرایی شود سیستم نظارتی هم دقیق‌تر می‌تواند نظارت خود را بر بازار اعمال کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *