۱۸۰۰ تعاونی مرغداری گوشتی در کشور غیرفعال است

خودکفایی سیستان و بلوچستان در تولید مرغ و تخم مرغ
نوامبر 29, 2017
کسب عنوان صادرکننده برتر خراسان جنوبی برای چهارمین سال متوالی
فوریه 17, 2018

۱۸۰۰ تعاونی مرغداری گوشتی در کشور غیرفعال است

خبرگزاری تسنیم (۹۶/۰۹/۰۵) با تحلیل آمارهای موجود در سامانه ثبتی وزارت تعاون، تاکنون تعداد ۴ هزار و ۳۰۰ تعاونی در گرایش مرغداری گوشتی در این سامانه به ثبت رسیده اند که از این تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ مرغداری فعال و مابقی (۱۸۰۰واحد) غیرفعال هستند.
طبق آخرین گزارش واحد آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران در گرایش مرغ تخمگذار تعداد ۴۷۰ تعاونی تعاونی به ثبت رسیده است که از این تعداد ۲۳۰ تعاونی در حالت فعال هستند و مابقی (۲۴۰ تعاونی) غیر فعال هستند. تعداد کارکنان شاغل در پرورش مرغ گوشتی ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر و در تعاونی های مرغ تخمگذار تعداد ۱۸۰۰ نفر شاغل هستند.
به عقیده کارشناسان و فعالان در عرصه تولیدات و فرآورده های مرغ، به دلایل متعدد درحال حاضر هزینه تولید از سود در این صنعت پیشی گرفته بطوریکه شاغلان این بخش برای تهیه مواد اولیه بهداشتی و خوراک طیور با مشکلات پیچیده ای مواجه هستند.
براساس گزارش واحد آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران، کاهش قیمت نهاده های مصرفی از جمله جوجه یک روزه، سویا و ذرت، افزایش قیمت مرغ، جلوگیری از ورود مرغ ارزان قیمت منجمد و تجدید نظر در سیاست های حمایتی و قیمت گذاری از سوی دولت از جمله خواسته های تولیدکنندگان این واحدها است.
اما بزرگترین این چالش ها متمرکز بودن ریشه تولیدی صنعت طیور کشور در بخش دولتی به خاطر ساختار خاص سیاسی و اقتصادی است و نوع اشتباه دیدگاه نسبت به آنچه که باید به حق اجرا شود. چون اگر مرغداری را به مثابه یک سیستم فرض کنیم که بخش ورودی، بخش فرآیند و بخش خروجی دارد، تمام امکانات کشور فقط صرف ورودی یعنی تولید شده است و حتی به بخش فرآیند که کیفیت و بهره وری است آن چنان پرداخته نشده و بخش خروجی هم که منظور بازار فروش است کاملا رها شده بوده و برای یک تولید صنعتی، بازار مدرن تعریف نشده است.
لازم به ذکر است قیمت بالای نهاده ها و جوجه یک روزه، قیمت پائین عرضه مرغ به بازار و نبود تسهیلات ارزان قیمت از جمله مشکلات مرغداران است.
گفتنی است، صنعت مرغداری در کشور بعد از صنعت نفت از نظر حجم سرمایه گذاری دومین و در استان های کمتر توسعه یافته با درنظر گرفتن شاخص های اشتغالزایی و میزان سرمایه گذاری اولین صنعت به شمار می‌رود.
پرورش مرغ امروزه توانسته است بخش قابل توجهی از پروتئین حیوانی کشور را فراهم کند. در حال حاضر واحدهای مختلف مرغداری در سطح وسیع و در اقصی نقاط ایران توسعه یافته به طوریکه در رابطه با برخی فعالیتها توسعه این صنعت در حد نیاز است ولی متأسفانه به دلیل وجود مسائل و مشکلات فراوان، از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این زمینه به طور کامل و صحیح استفاده به عمل نمی آید.
صنعت مرغداری کشور طیف وسیعی از فعالیتهای مختلف را در بر می گیرد و دو فعالیت پرورش مرغ گوشتی و پرورش مرغ تخمگذار به عنوان مهمترین فعالیتهای این صنعت تلقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *