مرغداران تخم مرغ را با کیلویی ۲ هزار تومان ضرر تولید می‌کنند

صادرات ۶۰هزار تنی گوشت و مرغ به کشورهای منطقه
آوریل 4, 2015
مرغداران خواستار یارانۀ خوراک طیور شدند
آوریل 28, 2015

مرغداران تخم مرغ را با کیلویی ۲ هزار تومان ضرر تولید می‌کنند

    ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴      

سید فرزاد طلاکش دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار کشور در گفت‌وگو با فارس گفت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم‌مرغ ۴۱۰۰ تومان است، در حالی که هم‌اکنون هر کیلوگرم آن درب مرغ‌داری با قیمت ۲۲۰۰ تومان خریداری می‌شود.
ضرر ۲ هزار تومانی تولید‌کنندگان تخم مرغ
وی افزود: در اسفندماه ۹۳ هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری حدود ۳۳۰۰ تومان بود که هم‌اکنون با ۱۱۰۰ تومان کاهش به ۲۲۰۰ تومان رسیده است.
طلاکش بیان داشت: در سال ۹۳ از ۳۶۵ روز سال حتی یک روز هم قیمت فروش تخم مرغ به قیمت تمام شده آن نرسید و هم‌اکنون هر کیلوی آن حدود ۲ هزار تومان زیر قیمت تمام شده خریداری می‌شود.
وی با بیان اینکه برخی مسئولین وزارت جهاد می‌گویند، اگر تولید‌کنندگان تخم‌مرغ سود نمی‌برند، پس چرا به این کار ادامه می‌دهند، گفت:مرغ‌دار چاره‌ای جز ادامه راه ندارد، چرا که در صورت تعطیلی واحد تولیدی بلافاصله بانک به ازای بدهی واحد مرغ‌داری و اموالشان را ضبط می‌کند.
دبیر‌کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار کشور تصریح کرد: حتی در صورت تمایل به فروش واحد مرغداری، خریداری برای آن وجود ندارد، زیرا تولید تخم‌مرغ فعالیت اقتصادی نیست، تا کسی سرمایه خود را وارد آن کند.
وی افزود:تولید‌کنندگان تخم‌مرغ در هر بار جوجه‌ریزی باید دو سال در صحنه تولیدباقی بمانند و کلیه نیاز طیور خود را تأمین کنند.
طلاکش در پاسخ به این سؤال که با این روند آینده این صنعت را چگونه ارزیابی می‌کنید، بیان داشت: قطعاواحدهای کوچک قادر به ادامه نیستند و از چرخه تولید حذف می‌شوند و با کاهش تولید مطمئنا امنیت غذایی کشور به خطر می‌‌افتد.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون تعداد زیادی مرغ پیر به علت ممنوعیت تولید خمیر مرغ در مرغ‌داری‌های انباشته شده، گفت: در این شرایط باید شرکت پشتیبانی امور دام به صورت قطعی مرغ‌های پیر یا همان مرغ‌های چرب را خریداری و در سرد‌خانه‌هایش نگهداری کند.
دبیرکانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه تولید جوجه باید با حساسیت انجام شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید با شرکت‌های مرغ مادر متخلف به شدت برخورد کند، زیرا به ازای تولید یک جوجه که هزار تومان سود دارد ۱۰ هزار تومان به کشور خسارت وارد می‌شود.
طلاکش تصریح کرد: درج قیمت تخم‌مرغ و تاریخ از موارد مورد تقاضای ماست که علیرغم انتظار یک ساله صنف برای آن، این امر از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی محقق نشده، در حالی که این موضوع به نفع تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان است.
وی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود مرغ‌های پیر به صورت غیرمجاز کشتار و روانه شرکت‌های تولیدی خمیر مرغ و فرآورده‌های گوشتی می‌شود، گفت: اگر چنین اتفاقی صورت گیرد در حد گسترده نیست و بسیار کم است.
طلاکش تصریح کرد: حدود ۸ میلیون قطعه مرغ بیش از ۱۸ ماه در مرغداری‌ها به دلیل ممنوعیت تولید خمیر مرغ وجود دارد.
دبیر کانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار در مورد ارزش تغذیه‌ای تخم مرغ تولیدی مرغ‌های پیر اظهار داشت: ارزش تغذیه‌ای‌ تخم‌مرغ‌های تولیدی این مرغ‌ها نسبت به مرغ‌های جوان کمی پایین‌تر است.
وی افزود: تخم‌مرغ‌های تولیدی از مرغ‌های با سن بیش از ۱۸ ماه دارای پوستی نازک و شکننده هستندو اغلب در مصارف صنعتی به کارگیری می‌شود و مصرف عمومی ندارد.
دبیرکانون سراسری انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار بیان داشت: راهکار انجمن برای خروج مرغ‌های پیر از گردانه تولید استفاده از گوشت آنها در کنسرو خوراکی مرغ بوده و از وزارت جهاد خواستیم، تا هزینه تولید را به صورت امانی در اختیار ما قرار دهد که مورد استقبال واقع نشد.
صادرات تخم مرغ به روسیه صرفه اقتصادی ندارد
طلاکش در مورد صادرات تخم مرغ به روسیه با اشاره به اینکه هزینه حمل دریایی و زمینی تخم‌مرغ به روسیه بالاست، گفت: علیرغم اینکه مرغ و تخم‌مرغ تولیدی کشورمان از نظر کیفیت مورد استقبال روسیه قرار گرفته است، اما صادرات این محصول به روسیه از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *